Kategorie
Home Rostliny Trvalky Zvěšinec zední - Cymbalaria muralis - léčivá skalnička

Zvěšinec zední - Cymbalaria muralis - léčivá skalnička

České Budějovice
9. 1. 2023 - 19:11
40 Kč
Prodávající

Popis

Nabízím 4 květníky 7x7x7cm nenáročné jedlé léčivé skalničky zvěšinec zední (Cymbalaria muralis), cena za jeden. Rostliny už mají nasazená poupata. Vhodný k vysazení na zahradu nebo k přesazení do větší nádoby. Tato 5cm (nanejvýš 10cm) vysoká vytrvalá stálezelená půdokryvná bylina má plazivé až převislé, několik desítek centimetrů dlouhé tenké červenavé lodyhy. Tvoří koberce zelených lístků, za kterými od jara do mrazů (především od května do září) vyrůstají jednotlivé světle fialové kvítky se dvěma žlutými skvrnami, tvarem podobné hledíku.

Zvěšinec pochází z italských pohoří a jižních Alp, odkud byl ve středověku a novověku rozšířen téměř do celého světa. Na území ČR se jako pěstovaný nebo zplanělý vyskytuje od přelomu 13. a 14. století. Roste často na starých zídkách ve vápenitém tmelu zdiva a na vlhčích kamenitých, většinou slunečných místech.

Celá rostlina je jedlá, chutí trochu připomíná řeřichu a používá se syrová, hlavně do salátů, pomazánek a na zdobení jídla. Zvěšinec lze sklízet i v zimě. Obsahuje vitamín C, má protizánětlivé účinky, zlepšuje trávení, upravuje metabolismus a pomáhá při cukrovce. Pomačkaná nať nebo šťáva hojí kůži a sliznice, zastavují krvácení a používají se také na hemeroidy, drobné rány a křečové žíly.

Zvěšinec vysazujeme na slunce nebo do polostínu (na slunci má výraznější chuť, v polostínu měkčí listy), stačí mu minimální životní prostor a jakýkoli běžný substrát, nejlépe vápenitý. Hodí se do sypaných zídek a skalek, lze jím nechat porůst staré zdi a schodiště, může růst i na volné ploše na záhoně nebo v truhlíku. Dobře snáší občasné vyschnutí. Udávaná mrazuvzdornost -30oC až -40oC, lépe zimuje na sušších místech. Na stanovišti se udržuje a zahušťuje rozrůstáním a samovýsevem.

Osobní předání v Českých Budějovicích. Lze zaslat, při zaslání poštovné dle zvoleného dopravce a typu zásilky.

Můžete se podívat i na mé další inzeráty.

Poslední aktualizace inzerátu: 24.3.2023

Základní údaje

Oblast inzerce
České Budějovice
Druh inzerátu
soukromá inzerce
Číslo inzerátu
32108222245176219527
40 Kč
Prodávající

Zvěšinec zední - Cymbalaria muralis - léčivá skalnička

Zavřít Zavřít
Prodávající
Bergenia
Pošlete uživateli zprávu
0 / 1000

Nahlásit inzerát

Zavřít Zavřít
0 / 2000
Děkujeme za zpětnou vazbu! Inzerát byl nahlášen!